Léčba obezity není jednoduchá, ale s tou správnou pomocí ji zvládnete

Mluví se o ní čím dál více. Statistiky ukazují rok co rok hrozivější čísla. Často se spojuje s výrazem “epidemie”, přestože o infekčním onemocnění řeč není. Ano, řeč je o obezitě. Proč je naše populace těžší než kdy jindy? Jaké má obezita příčiny, její zdravotní rizika a jak se dá řešit – pokud vůbec? Ponořte se do tématu obezity a zjistíte, že to není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.

Co je obezita

Obezita se definuje jako abnormální nebo nadměrné hromadění tuku v těle. Rozhodně se nejedná jen o estetický problém, představuje výrazné zdravotní riziko rovnou v několika ohledech. Vyskytuje si jak u mužů, tak i u žen či dokonce dětí.

Měření obezity

Nejčastěji používaným ukazatelem obezity je BMI (Body Mass Index), který se vypočítává jako hmotnost v kg / (výška v m)2. BMI je nejrychlejším, hrubým ukazatelem nadváhy i obezity. Na téma BMI jsme vypracovali dva rozsáhlé články, po nichž budete o BMI vědět dopodrobna vše, co potřebujete – jeden o BMI u dospělých, druhý o BMI u dětí.

O obezitě mluvíme v případě, že se hodnota BMI vyšplhá nad hodnotu 30, existují však dohromady 3 stupně obezity. Konkrétní klasifikace podle WHO (World Health Organisation, Světová zdravotnická organizace) vypadá následovně:

 

Klasifikace tělesné hmotnosti

BMI

Podvýživa    

do 18,5

Normální hmotnost    

18,5–24,99

Nadváha

25–29,99

Obezita I. stupně (mírná obezita)    

30–34,99

Obezita II. stupně (střední obezita)    

35–39,99

Obezita III. stupně (morbidní obezita, monstrózní obezita)

≥ 40

Pro bližší určení obezity se k BMI přidává ještě měření obvodu pasu. Dnes už po vás lecjaká internetová kalkulačka obezity požaduje tento údaj pro zpřesnění výsledků a pracuje s ním také přístroj InBody. Za obezitu se považuje obvod pasu nad 88 cm u žen a nad 102 cm u mužů.

Ve spojení s obezitou se můžete setkat také s dalšími pojmy, které označují další typy obezity. Pojďme si je krátce vysvětlit:

 • gynoidní obezita – typ obezity, při které se tělesný tuk převážně hromadí v oblasti boků, hýždí a stehna; nejčastější obezita u žen

 • androidní obezita – typ obezity, při které se tělesný tuk hromadí převážně v oblasti břicha a je spojena s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění, diabetem II. typu 2 a dalších metabolických poruch; často se jí přezdívá také abdominální obezita a častěji se vyskytuje u mužů

Obezita ve světě, v Evropě i u nás

V dnešním světě je obezita obrovský problém – zařadila se na 4. místo v žebříčku nejčastějších příčin úmrtí hned za konzumací alkoholu, kouřením a vysokým krevním tlakem. Podle zprávy WHO z května 2022 trpí v Evropě 60 % populace nadváhou nebo obezitou. Celosvětově se pak od roku 1975 téměř ztrojnásobila. V roce 2017 zemřelo v důsledku nadváhy nebo obezity globálně více než 4 miliony lidí.

Obezita v ČR na tom není jinak. Jak to vypadá s nadváhou a obezitou v České republice podle studií Hajniš K. et al., 1997; Lajka J., Kunešová M., Hainer V., 2002, 2006; Lajka J. et al., 2008, Svačina Š. et al., 2009?

Prevalence

Věk (roky)

Nadváha 

(BMI > 25)

Obezita 

(BMI > 30)

1988

muži

20–65

66,2 %

16,3 %

ženy

54,3 %

20,2 %

2001

muži

18–75

56,6 %

12,4 %

ženy

42,6 %

15,2 %

2005

muži

18–75

60,3 %

17,1 %

ženy

46,0 %

16,7 %

2009

muži

18–75

64,0 %

23,0 %

ženy

49,0 %

21,0 %

Možná vás napadá otázka, proč došlo k takovému nárůstu za posledních pár dekád. Zejména proto, že máme obecně:

 • jednodušší přístup k vysoce energeticky bohatým a zároveň chutným potravinám a

 • méně pohybu v důsledku stále sedavějšího způsobu života.

Ano, energetická nerovnováha mezi spotřebovanými a vydanými kaloriemi (respektive pozitivní energetická bilance v delším časovém horizontu) je základním faktorem přibírání. Obezitu však nelze zredukovat jen na “Prostě moc jíš a málo se hýbeš!”.

Co způsobuje nadváhu a obezitu aneb Příčiny obezity

Vždy bude platit, že pokud je energetický příjem dlouhodobě vyšší než energetický výdej, přibíráme. V případě obezity, kdy je člověk v kalorickém nadbytku výrazně dlouhou dobu, ale nejde jednoznačně identifikovat jednu konkrétní příčinu, která by obezitu způsobovala. Často jde o kombinaci:

 • genetických faktorů,

 • životního stylu a stravovacích návyků,

 • psychologických faktorů,

 • sociálních a ekonomických faktorů a

 • výskytu dalších nemocí a užívání léků.

Novější výzkumy navíc naznačují, že svou roli v rozvoji obezity může hrát i střevní mikroflóra. Všechny tyto faktory ve finále ovlivňují energetický příjem a/nebo výdej, a tím pádem přispívají k energetické nerovnováze. Musíme však pochopit, že obézní lidi často nemají schopnost s tím něco udělat sami, bez odborné pomoci, a rozhodně to není důsledek (jen) lenosti.

Zdravotní rizika obezity

Jak už jste jistě z předešlých řádků stihli pochopit, obezita opravdu není jen estetický problém. Obézní člověk častěji trpí také jedním či více z následujícíh onemocnění, syndromů, poruch či komplikací:

 • metabolický syndrom

 • inzulinová rezistence, hyperinzulinémie i porucha glukózové tolerance

 • endokrinní poruchy

 • kardiovaskulární komplikace

 • respirační komplikace

 • gastrointestinální komplikace

 • gynekologické komplikace

 • ortopedické komplikace 

 • kožní komplikace

 • renální a hepatobiliární komplikace

Studie z roku 2003 poukázala na to, že obézní lidi mají v porovnání s neobézními kratší život o 5–20 let. 

Další důsledky obezity

Kromě zmíněných zdravotních komplikací má lehká i těžká obezita vliv i na mentální a sociální stránku života. S obezitou se pojí také:

 • horší mentální zdraví

 • horší bodyimage

 • nízké sebevědomí

 • psychosociální komplikace

 • stigmatizace

Vnímání obézních lidí bývá totiž negativní. “Líný”, “neambiciózní” či “méně inteligentní” jsou nejčastější výrazy, které na konto obézních jedinců z úst zdravých padají.

Léčba obezity aneb Jak na obezitu a její komplikace

Nejlepší léčba obezity je její prevence. Pokud už ale s obezitou bojujete a chcete to změnit, samozřejmě to jde. Doporučení jsou jednoduchá, ale ne snadná. Zahrnují následující:

 • omezte příjem energie z celkového množství tuků a cukrů;

 • zvyšte spotřebu ovoce a zeleniny, luštěnin, celozrnných výrobků a ořechů;

 • věnujte se pravidelné fyzické aktivitě (60 minut denně u dětí a 150 minut v průběhu týdne u dospělých) a

 • nechte si pomoci odborníkem či odborníky, což může zahrnovat nutričního terapeuta, psychologa, obezitologa, osobní trenér se specializací na obézní pacienty apod.

Prvním krokem může být správná diagnostika složení těla na přístroji InBody, kde vás změří a poví vám pravdu o vašem tělesném složení. Může to být váš odrazový můstek, od kterého se odrazíte k vašemu štíhlejšímu a hlavně zdravějšímu já. Pravidelné návštěvy a kontrolní měření na InBody pak mohou fungovat jako skvělá motivace a odměna v jednom. Sledovat každý měsíc, jak se vaše tělesné složení mění, ubývá vám tělesný tuk a třeba přibývají svaly, je k nezaplacení.

Tip: Pokud jste motivovaní, mohou vám do začátku pomoci naše články. Přečtěte si náš článek 20 kroků k tomu, jak zaručeně zhubnout a váhu si udržet do konce života nebo Jak vypočítat a vytvořit kalorický deficit?

Chirurgická léčba obezity

V některých případech se může přistoupit i k tzv. bariatrické operaci. Jedná se o chirurgický zákrok, během kterého vám v podstatě zmenší objem žaludku. Není to s ním však tak jednoduché. Bariatrie je pouze doprovodný krok, tu největší část bude vždy zastávat kompletní změna životního stylu.

Bariatrickou operaci podstupují lidé, které trápí extrémní obezita, tedy s BMI nad 40, případně lidé s BMI nad 35, kteří k tomu navíc trpí cukrovkou, metabolickým onemocněním, kardiorespirační chorobou či onemocněním kloubů. V takovém případě je tato chirurgická léčba obezity hrazená pojišťovnou.

Co dalšího vám proplatí pojišťovna?

Pokud lékař usoudí, že potřebujete nutričního terapeuta, může vám jej proplatit pojišťovna. Některé pojišťovny také poskytují příspěvky na sportovní aktivity a v případě obezity dětí je hrazena i lázeňská léčba. 

Vždy se informujte o konkrétních možnostech u vaší zdravotní pojišťovny.

Obezita a těhotenství

Obezita zvládne negativně ovlivnit opravdu vše. Od schopnosti počít přes vaše zdraví během těhotenství až po zdraví vašeho dítěte. 

Vysoké BMI může narušit plodnost tím, že brání pravidelné ovulaci. I u žen, které pravidelně ovulují, platí, že čím vyšší je BMI, tím déle může trvat, než otěhotní. Některé výzkumy také naznačují, že vyšší BMI je spojen se zvýšeným rizikem neúspěšného oplodnění in vitro (IVF).

Jak může vysoké BMI ovlivnit těhotenství?

Vysoké BMI během těhotenství zvyšuje riziko různých těhotenských komplikací, včetně:

 • potratu, narození mrtvého dítěte a opakovaných potratů;

 • těhotenské cukrovky;

 • srdečních problémů;

 • spánkové apnoe;

 • nutnosti císařského řezu a rizika komplikací při císařském řezu, jako jsou infekce rány.

Jak může obezita ovlivnit plod?

Obézní matka znamená i větší riziko nejrůznějších komplikací pro dítě. Existuje vyšší riziko:

 • vrozených poruch

 • problémů s růstem

 • dětského astma

 • dětské obezity

 • kognitivních problémů a opožděného vývoje

Na těchto výsledcích se však mohou podílet i další faktory.

Pokud už obezitou trpíte, nenechte se odradit zlými jazyky těch, kteří nechápou, jak multifaktoriální onemocnění to je. Zajděte si na měření InBody ještě dnes a už za pár týdnů se můžete cítit mnohem lépe.

Nejnovější

13 způsobů, jak se motivovat k hubnutí

22. 7. 2024

Ideální váha: Číslo, za kterým se (ne)hnat

16. 7. 2024

Záchvatovité přejídání je silný soupeř. Jak ho porazit jednou provždy?

16. 7. 2024

Svaly, vody a tuk v těle: Jaké je jejich ideální množství a jak toho dosáhnout

31. 5. 2024

Jak se vyhnout jojo efektu: Strategie pro trvalé hubnutí

14. 5. 2024

Kompletní průvodce zkrácenými svaly: Příčiny, dopady i konkrétní cviky

24. 4. 2024

12+1 tipů, jak maximalizovat regeneraci svalů po cvičení

22. 4. 2024

Vysoký cholesterol: Proč ho řešit a jak ho snížit

25. 3. 2024

Tělesný tuk není nutně váš nepřítel. Zjistěte o tuku v těle vše, co potřebujete

21. 2. 2024

Léčba obezity není jednoduchá, ale s tou správnou pomocí ji zvládnete

16. 2. 2024

Nedaří se vám nabrat svaly? Vyřešte to jednou pro vždy s naším komplexním průvodcem nabíráním svalů

22. 1. 2024

Možná je vaše tělo starší, než si myslíte. Poznejte svůj metabolický věk a naučte se ho snížit pro lepší zdraví

19. 1. 2024

Hydratace a voda v lidském těle

31. 12. 2023

Vše o kalorickém příjmu: Jak vám může porozumění kaloriím zlepšit život po všech stránkách

31. 12. 2023

Řešte BMI u dětí aneb Zdravý život v dospělosti začíná už v dětství

28. 11. 2023

Energetický výdej jako důležitá součást úspěchu při hubnutí, udržování hmotnosti i zdraví

28. 11. 2023

Co o mně říká hodnota BMI? Zjistěte, jak si BMI vypočítat a jestli se na výsledek spoléhat

30. 9. 2023

Jak vypočítat a vytvořit kalorický deficit? Pojďte na to konečně správně

15. 9. 2023

Proč je dobré znát hodnotu svého bazálního metabolismu a jak ji zjistit

24. 8. 2023

Nejčtenější